Web::Strategija 4Izgubljeni u kontekstu
::SEM konferencija
Web konferencija za marketing tražilica (SEM)
SEM je kratica od engleskih riječi Search Engine Marketing, a radi se o grupaciji web marketing usluga orijentiranih internetskim tražilicama kao što su Google i druge.
Marketing konferencija Web::Strategija 4 - Izgubljeni u kontekstu će upravo govoriti o vidovima SEM-a: kontekstualnom oglašavanju, plaćanju po kliku, te drugim internet (web) marketing strategijama.
Često se na internetskim stranicama, blogovima, te u svakodnevnoj komunikaciji koriste različiti pojmovi vezani uz internetski marketing bez dobrog poznavanja značenja tih pojedinih pojmova. Često se spominje SEM i SEO u istom kontekstu. No, kako zapravo stvari stoje? Što je što?
Ovdje pročitajte odgovore na ta pitanja.
Što je zapravo SEM?
To je grana internet marketinga koja istražuje mogućnosti promocije web stranica (internet stranica) povećavajući njihovu vidljivost na stranicama rezultata tražilica (SERP, engl. Search Engine Result Pages).
Prema SEMPO (eng. Search Engine Marketing Professional Organization) definiciji - SEM područje pokriva sljedeće SEM tehnike:
- SEO ili engl. Search Engine Optimization,
- plaćeno prikazivanje oglasa na tematskim web stranicama (kontekstualno oglašavanje),
- plaćeno uvrštavanje u direktorije ili tražilice.
Neki drugi izvori, kao što je New York Times, određuju SEM kao primjenu kupovanja plaćenih prikazivanja rezultata nekog pretraživanja.
Dakle, prema gore navedenoj SEMPO definiciji možemo zaključiti da SEO je dio SEM-a, te da kontekstualno oglašavanje je dio SEM marketinga.
"Mnoge male stvari postale su velikima zahvaljujući dobrom malom kontekstualnom oglasu."
- parafraziran Mark Twain
Marketing tražilica kroz kratku povijest
Postankom interneta, pa nakon toga i web stranica (HTTP i HTML) sredinom 90-tih godina prošlog stoljeća, nastale su i prve web tražilice koje su počele pomagati korisnicima interneta da pronađu sadržaje po web stranicama. Stranica je u početku bilo malo te se isto tako relativno mali broj ljudi lako snalazio internetom. No, povećanjem obujma sadržaja pojedinih web stranica, te hiperprodukcijom novonastalih web stranica - tražilice su bile optimalni i nužan način snalaženja u cyber-svijetu.
Kako su same rasle, web tražilice su trebale složiti i svoj poslovni model - financijsku konstrukciju tj. izvor financiranja koji ne bi bio samo od donatora ili investitora. Na taj način su mogle dalje ulagati u razvoj softvera koji se nalazio u pozadini tražilica. Tada je nastao i model "plaćanja po kliku" (PPC, eng. Pay-Per-Click) koji je prvo 1996. godine ponudio Open Text, a zatim 1998. godine i danas manje poznati - Goto.com, možda samo malo više poznatiji pod imenom Overture, dok najviše poznati pod 2003. godine promijenjenim i današnjim imenom - Yahoo! Search Marketing.
Okrugle 2000. godine, Google je tek počeo nuditi oglašavanje na rezultatima tražilica putem Google AdWords web usluge prokušanom metodom "plaćanje po kliku". Do danas - 2009. godine - "plaćanje po kliku" je postao provjereni i ključni način financiranja svih svjetskih web tražilica.
Vizionari web tražilica dobili su još jednu ideju i proširili ponudu "plaćanja po kliku" kako bi pomogli web poslovnjacima da nauče oglašavati na webu i da shvate prednosti ponude oglašavanja na tražilicama. Tada su nastale i prve marketinške agencije kojima je primarna misija poslovanja bila marketing i oglašavanje tražilicama.
Webmasteri i blogeri su se tada po prvi puta u povijesti interneta mogli fokusirati - sadržaju, dok su se marketinške agencije zajedno sa kontekstualnim mrežama posvetile oglašivačima koji su otkrivali prednosti kontekstualnog oglašavanja. Danas možete i sami, bez posredstva marketinške agencije, zakupiti kontekstualni oglas u nekoj kontekstualnoj mreži - ako znate što radite. No ipak, uvijek je preporuka prepustiti taj posao profesionalcima, predavačima koje nudi nadolazeća četvrta SEM konferencija Web::Strategiji - Izgubljeni u kontekstu.
Frazu (ili keyword) "Search Engine Marketing" (SEM) tj. marketing web tražilica je prvi puta predložio u javnosti 2001. godine Danny Sullivan, bloger, tehnolog, te danas glavni urednik Search Engine Land bloga. Također, kao i prema SEMPO definiciji, g. Sullivan je predložio da SEM obuhvaća:
- SEO,
- upravljanje plaćenim listama na rezultatima tražilica,
- prijavljivanje web sjedišta raznim web direktorijima, te
- razvoj marketing web strategija za tvrtke, za organizacije i za pojedince.
Search Engine Marketing (kontekstualno oglašavanje) je danas jedan od najisplativijih vidova internetskog marketinga koji koristi internet kao medijski kanal (kao što su i televizija, radio, tisak, billboard oglašavanje, oglašavanje u malim oglasnicima i drugo) za ciljanu publiku, ali sa nikad prije tako precizno mjerljivim rezultatima.
Što SEO može napraviti za kontekstualno oglašavanje (SEM)?
Ako pod kontekstualnim oglašavanjem smatramo automatizirano, sustavno i
ciljano prikazivanje tekstualnih oglasa i multimedijskih reklama korisnicima
na web stranicama i drugim medijima prilično je evidentno da i SEO ima svoju
ulogu u cijeloj stvari. Bilo da se radi o pogledu medija koji kroz primjene
SEO tehnika privlače bolje oglašivače, bolje oglase, bolje pozicioniraju
svoj sadržaj na određene ključne riječi ili o pogledu oglašivača koji traži
najkvalitetnije stranice na kojima bi prikazao svoje oglase a koje će puno
lakše pronaći ako te stranice primjene SEO jasno je da SEO ima u svemu tome
svoju prilično važnu ulogu.
Kontekstualno oglašavanje često se i izjednačuje sa SEO tehnikama što
zapravo i nije toliko čudno. Ako nam tražilice ovisno o sadržaju našeg upita
kao rezultat vraćaju pojmove vezane uz upit mi želimo da se i naša stranica
pojavi u kontekstu tih rezultata jer postoje istraživanja koja tvrde da
korisnici više vjeruju ogranskim rezultatima pretrage nego prikazanim
oglasima. Korist od takvog načina rada je dvostruka, jer osim što upotrebom
SEO tehnika možemo uštedjeti na proračunu za online oglašavanje. Prikazom
naše stranice unutar organskih rezultata prezentiramo ih kao relevante za
temu o kojoj govore a to je upravo stav koji želimo da korisnik i zauzme o
našim stranicama - želimo da ih smatra relevantnim mjestom koje nudi
relevantan sadržaj uz koji onda možemo prikazati i naš relevantni -
kontekstualni oglas.
SEO bazično gledano je online oglašavanje i zato povećava broj ciljanih posjeta na stranicama, uz
povećani broj ciljanih posjeta na Vašem webu jasno je i da Vaši oglašivači
imaju veću korist od oglašavanja kod Vas. Ukoliko unutar svog sadržaja imate
kontekstualne reklame Vaših oglašivača možete očekivati i više klikova na te
reklame, a to je upravo ono što oglašivačim i treba - nove posjete koje
šaljete ka njihovom webu.
|